aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Tagi dla zawodów, formuła 2019
automatyk (3) budownictwo (11) drewno (4) druk (3) elektronik (3) elektryk (2) energetyka (3) foto (2) fryzjer (3) garbarz (2) gastronomia (5) górnik (7) Hotel (3) informatyka (5) kolej (4) mechanik (16) monter (13) odlewnictwo (3) ogrodnik (2) operator (15) opiekun/ka (5) przemysł (9) rolnictwo (4) ryby (4) samochód (5) stomatologia (3) technik (112) technologia (5)

Technik izolacji przemysłowych

Informacje podstawowe

Czego się nauczysz

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik izolacji przemysłowych powinien być przygotowany
do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

1) BUD.07.Wykonywanie płaszczy ochronnych z blachy, konstrukcji wsporczych i nośnych oraz izolacji przemysłowych:
a) wykonywania płaszczy ochronnych izolacji przemysłowych,
b) wykonywania konstrukcji wsporczych i nośnych izolacji przemysłowych,
c) wykonywania i naprawy ciepłochronnych oraz zimnochronnych izolacji przemysłowych,
d) wykonywania i naprawy akustycznych oraz przeciwdrganiowych izolacji przemysłowych,
e) wykonywania i naprawy ogniochronnych izolacji przemysłowych;

2) BUD.31. Organizacja i kontrola robót izolacyjnych oraz sporządzanie kosztorysów:
a) organizowania i nadzorowania robót związanych z wykonywaniem izolacji przemysłowych,
b) sporządzania kosztorysów robót izolacyjnych instalacji przemysłowych,
c) organizowania i przeprowadzania oceny efektywności energetycznej instalacji przemysłowych.

Egzamin zawodowy

Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.

• Część pisemna trwa 60 minut i odbywa się w formie testu na komputerze. Test składa się z 40 pytań, z których każde ma cztery odpowiedzi do wyboru, ale tylko jedna jest poprawna. Za część pisemną można zdobyć maksymalnie 40 punktów.

• Część praktyczna egzaminu polega na realizacji zadania, które może dotyczyć produktu, usługi lub przygotowania dokumentacji. Egzamin trwa od 120 do 240 minut, zależnie od specyfiki zadania (może to być 120, 150, 180, 210 lub 240 minut). Uczestnicy rozwiązują zadanie umieszczone w arkuszu egzaminacyjnym na specjalnie przygotowanym stanowisku. Ponadto mają dodatkowe 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania oraz stanowiskiem, co nie jest wliczane w czas trwania egzaminu.

Modele w praktycznej części egzaminu zawodowego:
  • w: wyrób lub usługa,
  • wk: wyrób lub usługa z użyciem komputera,
  • dk: dokumentacja na komputerze,
  • d: dokumentacja bez komputera.
Więcej informacji o egzaminie:


Przykładowe pytania i odpowiedzi - BUD.31. Organizacja i kontrola robót izolacyjnych oraz sporządzanie kosztorysów

1. Którego środka gaśniczego należy użyć do gaszenia pożaru powstałego w obrębie składowania otulin z piany PUR?
2. Wskaż sposób zabezpieczenia poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa po upadku z rusztowania.
3. Który rodzaj medium przepływa przez instalację na przedstawionym schemacie?
4. Dla zapewnienia prawidłowości procesów technologicznych, na instalacjach chłodniczych należy zamontować izolację
5. Liczbą kryterialną, która pozwala oszacować występujący podczas ruchu płynu stosunek sił bezwładności do sił lepkości jest liczba
6. Przykładowe zadanie 6 Korzystając z przedstawionego wzoru oblicz, ile wynoszą jednostkowe straty ciepła „q” dla ściany płaskiej, jeżeli współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 [W/m2 *K], temperatura zewnętrzna Θe= (-20) stopni C, a temperatura wewnętrzna Θi= (+16) stopni C.
7. Które urządzenie wykorzystywane jest w przedstawionym filmie do obróbki blacharskiej?
8. Który rodzaj sił wewnętrznych występuje w zastrzale rusztowania obciążonym w sposób przedstawiony na rysunku?
9. Który rysunek jest rzutem prostokątnym na płaszczyznę poziomą XY elementu przewodu wentylacyjnego przedstawionego na rysunku izometrycznym?
10. Korzystając z przedstawionej tabeli, określ wymaganą minimalną grubość izolacji ciepłochronnej „e” dla przewodu o średnicy zewnętrznej D = 80 mm, jeżeli do izolacji zastosowano materiał o współczynniku λ40 = 0,025 [W/m*K].
11. Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta, ustal prawidłowy sposób przygotowania maty lamelowej do montażu na kanale wentylacyjnym o przekroju prostokątnym.
12. Który zapis należy umieścić w dzienniku budowy po kontroli poprawności montażu dotyczącej czynności przedstawionych w filmie?
13. Na której ilustracji z przeglądu stanu izolacji przemysłowych zostały udokumentowane nieprawidłowości polegające na uszkodzeniu płaszcza ochronnego izolacji oraz na braku izolacji zaworów, kolanek i przejść przez strop?
14. Korzystając z przedstawionego rysunku ustal, które elementy instalacji zostaną uwzględnione w kosztorysie inwestorskim.
15. Ile wyniesie powierzchnia płyt z wełny mineralnej o grubości 20 mm, przeznaczonych do wykonania izolacji ogniochronnej belki dwuteowej o przekroju przedstawionym na rysunku, jeżeli długość belki jest równa 3 m, a płyty układane będą w zabudowie skrzynkowej?
16. Ile konstrukcji wsporczych zastosowano do wykonania izolacji zimnochronnej dwóch odcinków rurociągu o długościach 15,6 m i 17,8 m, jeżeli konstrukcje wsporcze zamontowano w rozstawie co 1 m oraz na początku i na końcu każdego odcinka?
17. Korzystając z informacji zawartych w przedstawionej tabeli ustal, który szkic inwentaryzacyjny instalacji przemysłowej został sporządzony zgodnie z zasadami wykonywania inwentaryzacji budowlanej.
18. Korzystając z przedstawionego fragmentu tabeli z KNR 2-16 oblicz, ile kg płaskiej blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,75 mm oraz wkrętów stalowych samogwintujących Ø 4,2 mm należy zakupić do wykonania 54 m2 płaszcza ochronnego izolacji zbiornika o średnicy 2 m.
19. Które czynniki nie mają wpływu na ocenę skuteczności energetycznej układów termoizolacyjnych?
20. Na podstawie przedstawionej ilustracji z dokumentacji termowizyjnej określ, który rodzaj uszkodzenia został zidentyfikowany podczas oceny jakości wykonanej izolacji ciepłochronnej instalacji przemysłowej.
21. Z którego materiału wykonano wyroby przedstawione na ilustracji?
22. Na przedstawionym wykresie efektywności ekonomicznej instalacji przemysłowej, koszty izolacji zostały zilustrowane za pomocą
23. Pracownik odpowiedzialny za powierzone obowiązki zawodowe wykazuje się umiejętnością
24. Wskaż czynnik wywołujący stres związany z wykonywaniem pracy zawodowej.
25. Który pracownik kwalifikuje się do wykonywania montażu izolacji zimnochronnej zbiornika, jeżeli pomost roboczy usytuowany jest na wysokości 10 metrów?
26. Wskaż odcinek rurociągu, który spełnia wymagania określone w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót izolacyjnych przedstawionej w tabeli, jeżeli podczas kontroli izolacji wykonanej przez zespół monterów uzyskano następujące wyniki:
Komentarze

źródła: CKE, rozporządzenia z lat 2019-2024.
Polityka Prywatności