⇑Czego się nauczysz
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik realizacji nagłośnień powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1) w zakresie kwalifikacji AUD.06. Obsługa sceny:
a) konfigurowania systemów scenicznych,
b) obsługiwania systemów scenicznych;
2) w zakresie kwalifikacji AUD.07. Realizacja nagłośnień:
a) konfigurowania systemów nagłośnieniowych,
b) obsługiwania systemów nagłośnieniowych.
⇑Egzamin zawodowy
Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.
• Część pisemna trwa 60 minut i odbywa się w formie testu na komputerze. Test składa się z 40 pytań, z których każde ma cztery odpowiedzi do wyboru, ale tylko jedna jest poprawna. Za część pisemną można zdobyć maksymalnie 40 punktów.
• Część praktyczna egzaminu polega na realizacji zadania, które może dotyczyć produktu, usługi lub przygotowania dokumentacji. Egzamin trwa od 120 do 240 minut, zależnie od specyfiki zadania (może to być 120, 150, 180, 210 lub 240 minut). Uczestnicy rozwiązują zadanie umieszczone w arkuszu egzaminacyjnym na specjalnie przygotowanym stanowisku. Ponadto mają dodatkowe 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania oraz stanowiskiem, co nie jest wliczane w czas trwania egzaminu.
Modele w praktycznej części egzaminu zawodowego:
- w: wyrób lub usługa,
- wk: wyrób lub usługa z użyciem komputera,
- dk: dokumentacja na komputerze,
- d: dokumentacja bez komputera.
Więcej informacji o egzaminie:
⇑ Przykład zadania w części praktycznej
Część praktyczna egzaminu z kwalifikacji AUD.06 jest przeprowadzana według modelu w i trwa 120 minut.
Przygotuj scenę do występu DJ’a. W tym celu przygotuj i uruchom kompletny system elektroakustyczny widowni oraz przygotuj, skonfiguruj i uruchom kompletny system oświetlenia scenicznego. Ponadto przeprowadź próbę poprawnego działania systemu oświetleniowego.
Dobierz urządzenia, rozmieść i połącz elementy systemu elektroakustycznego i systemu oświetlenia scenicznego zgodnie z Rysunkiem 1. Rider oświetleniowy oraz z zasadami organizacji planu realizacji dźwięku i oświetlenia. Do realizacji zadania użyj sprzętu dostępnego na stanowisku egzaminacyjnym.
System elektroakustyczny obejmuje nagłośnienie widowni i sceny. Występ nie wymaga ingerencji realizatora dźwięku w brzmienie, zatem mikser audio należy umieścić z boku sceny. Połączenie sygnałów wejściowych do miksera audio odbędzie się po przyjeździe artysty. Do Ciebie należy dobranie, ustawienie i właściwe ukierunkowanie nagłośnienia frontowego w stronę widowni oraz dobranie jednego monitora podłogowego i ustawienie go na podłodze z prawej strony DJ’a tak, aby monitor promieniował w jego stronę. Należy też podpiąć wyjścia Sumy z miksera audio bezpośrednio do wejść wzmacniaczy mocy FOH oraz podpiąć wyjścia AUX1 do wzmacniacza mocy MON. Następnie należy połączyć wzmacniacze z zestawami głośnikowymi (jeśli nie są stosowane głośniki aktywne) oraz zasilić napięciem sieciowym cały system nagłośnieniowy.
System oświetlenia scenicznego obejmuje sterownik świateł, splitter, regulator oświetlenia, 4 x Led Par, 2 x reflektor Profile oraz dwa statywy oświetleniowe. Urządzenia mają być ustawione na scenie zgodnie z Rysunkiem 1. Rider oświetleniowy.
Sterownik świateł należy umiejscowić przed sceną, w jej osi. Regulator oświetlenia i splitter połóż na podłodze z boku sceny. Z tyłu sceny, około 50 cm od jej tylnej krawędzi, ustaw symetrycznie dwa urządzenia Led Par w odległości około 2 m od siebie. Po dwóch stronach DJ’a, około 50 cm od krawędzi sceny, ustaw dwa kolejne urządzenia Led Par. Ukierunkuj je wszystkie w stronę widowni, pod niewielkim kątem. Około dwa metry od przedniej krawędzi sceny, z dwóch stron sceny, na statywach, na wysokości około 3 m należy umieścić dwa reflektory profilowe ustawione wąsko, oświetlające tylko postać DJ’a, od pasa w górę. Doprowadź zasilanie sieciowe do każdego elementu systemu oświetleniowego. Dokonaj niezbędnych połączeń DMX i tak zaadresuj urządzenia, aby możliwe było pełne sterowanie każdym z reflektorów profilowych osobno oraz aby wszystkie cztery Led Pary pracowały razem.
Zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego (ZN), przez podniesienie ręki, zamiar włączenia końcówek mocy wszystkich kolumn głośnikowych i wszystkich elementów oświetlenia. Dopiero po jego akceptacji możesz wykonywać dalsze czynności.
Załącz mikser audio, wzmacniacze mocy, odkręć potencjometry wzmacniaczy, by system był gotów do pracy i sterowanie poziomem dźwięku mogło odbywać się przy wykorzystaniu konsolety audio.
Załącz sterownik oświetlenia scenicznego, wszystkie urządzenia świetlne i pomocnicze (sterownik, regulator, splitter). Skonfiguruj sterownik oświetleniowy, zaadresuj wszystkie urządzenia.
Po załączeniu, zaadresowaniu i sprawdzeniu urządzeń przeprowadź próbę poprawnego działania systemu oświetleniowego.
Zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego (ZN), przez podniesienie ręki, zamiar przeprowadzenia próby systemu oświetleniowego. Dopiero po jego akceptacji możesz wykonywać dalsze czynności. Jeśli potrzebujesz poproś o zasłonięcie okien pomieszczenia lub wygaszenie oświetlenia sufitowego.
Przebieg próby polega na:
- zaświeceniu lewego reflektora profilowego i wykazaniu, że reflektor może mieć płynnie regulowane natężenie oświetlenia,
- zaświeceniu prawego reflektora profilowego i wykazaniu, że reflektor może mieć płynnie regulowane natężenie oświetlenia,
- zaświeceniu wszystkich czterech Led Par’ów na 100% i ustawieniu koloru madżenta, a następnie koloru zielonego.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Ocenie podlegać będzie 5 rezultatów:
- dobór i właściwe ustawienie urządzeń systemu elektroakustycznego,
- dobór i właściwe ustawienie urządzeń oświetlenia scenicznego,
- połączenie i przygotowanie do pracy urządzeń systemu elektroakustycznego zgodnie z wytycznymi i zasadami bhp,
- połączenie i ukierunkowanie urządzeń oświetlenia scenicznego zgodnie z wytycznymi i zasadami bhp,
- zaadresowanie urządzeń oświetlenia scenicznego i ich konfiguracja
oraz
przebieg obejmujący sprawdzenie poprawności działania systemu oświetleniowego.
Inne zadania praktyczne z zakresu kwalifikacji AUD.06. Obsługa sceny mogą dotyczyć, np.:
- analizy riderów nagłośnienia i oświetlenia,
- wykonania prostych połączeń instalacji oświetleniowej,
- konfiguracji urządzeń instalacji oświetleniowej,
- wykonania złożonych instalacji elektroakustycznych, obejmujących nagłośnienie widowni i sceny,
- konfiguracji urządzeń elektroakustycznych,
- przeprowadzenia prób instalacji oświetleniowej,
- przeprowadzenia prób nagłośnienia z zespołem muzycznym.