⇑Czego się nauczysz
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik pożarnictwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1. W zakresie kwalifikacji BPO.03. Wykonywanie działań ratowniczych:
1) wykonywania czynności ratowniczych;
2) rozpoznawania i likwidacji zagrożeń podczas działań ratowniczych;
3) postępowania zgodnie z przepisami regulaminów służbowych.
2. W zakresie kwalifikacji BPO.04. Zarządzanie działaniami ratowniczymi:
1) kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym podczas pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń;
2) organizowania i monitorowania przebiegu służby;
3) dysponowania siłami i środkami systemu ratowniczego;
4) przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych.
⇑Egzamin zawodowy
Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.
• Część pisemna trwa 60 minut i odbywa się w formie testu na komputerze. Test składa się z 40 pytań, z których każde ma cztery odpowiedzi do wyboru, ale tylko jedna jest poprawna. Za część pisemną można zdobyć maksymalnie 40 punktów.
• Część praktyczna egzaminu polega na realizacji zadania, które może dotyczyć produktu, usługi lub przygotowania dokumentacji. Egzamin trwa od 120 do 240 minut, zależnie od specyfiki zadania (może to być 120, 150, 180, 210 lub 240 minut). Uczestnicy rozwiązują zadanie umieszczone w arkuszu egzaminacyjnym na specjalnie przygotowanym stanowisku. Ponadto mają dodatkowe 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania oraz stanowiskiem, co nie jest wliczane w czas trwania egzaminu.
Modele w praktycznej części egzaminu zawodowego:
- w: wyrób lub usługa,
- wk: wyrób lub usługa z użyciem komputera,
- dk: dokumentacja na komputerze,
- d: dokumentacja bez komputera.
Więcej informacji o egzaminie:
⇑ Przykład zadania w części praktycznej
Część praktyczna egzaminu z kwalifikacji
BPO.03 Wykonywanie działań ratowniczych jest przeprowadzana według modelu
W i trwa 120 minut.
Przykład zadania do części praktycznej egzaminu
Będąc na stanowisku egzaminacyjnym nawiąż kontakt z egzaminatorem wykorzystując radiotelefon przenośny oraz stosując zasady organizacji łączności w sieciach radiowych UKF PSP. Twój kryptonim radiowy to: RATOWNIK + nr stanowiska. Kryptonim egzaminatora to: EGZAMINATOR 1.
Przygotuj linię wężową do podawania prądu zwartego wody. W tym celu spraw linię główną złożoną z dwóch odcinków węża W-75 od nasady tłocznej motopompy (lub innego sprzętu do podawania wody znajdującego się na stanowisku egzaminacyjnym) zakończoną rozdzielaczem oraz linię gaśniczą z dwóch odcinków węża W-52. Sprawianie linii gaśniczej i podawanie środka gaśniczego wykonaj z użyciem sprzętu ochrony układu oddechowego (maska założona na twarz, automat oddechowy połączony z zaworem wdechowym). Linię gaśniczą przeprowadź wewnątrz przeszkody symulującej ograniczoną przestrzeń w budynku w postaci rury betonowej.
Po pierwszym przejściu przez rurę wykonaj awaryjną ewakuację poszkodowanego (manekin) przemieszczając go metodą Rauteka poprzez rurę betonową. Manekina po przemieszczeniu przez rurę betonową pozostaw na podłożu. Następnie kontynuuj sprawianie linii gaśniczej. Przemieszczając się wzdłuż linii wężowej każdorazowo przechodź wewnątrz rury. Zakończenie czynności związanych ze sprawianiem linii wężowej zgłoś egzaminatorowi z wykorzystaniem radiotelefonu. Następnie zgłoś do egzaminatora gotowość podawania prądu wody I zademonstruj technikę podawania prądu gaśniczego wody zwaną „omiatanie”. Podawanie wody do linii wężowej gaśniczej wykonuje asystent. Komunikację z asystentem realizuj w oparciu o znaki gestowe. Następnie zwiń linię wężową stosując zasady taktyki a sprzęt złóż do pozycji wyjściowej.
Następnie unieś rurę betonową z wykorzystaniem pneumatycznego zestawu podnoszącego wysokociśnieniowego. Ustaw rurę na dwóch belkach o przekroju kwadratowym, umieszczonych poprzecznie do niej na przeciwległych końcach. Rurę zabezpiecz przed możliwością turlania się. Zakończenie czynności zgłoś egzaminatorowi z użyciem radiotelefonu. Następnie z użyciem pneumatycznego zestawu podnoszącego wysokociśnieniowego ustaw rurę betonową do pozycji wyjściowej a użyty sprzęt złóż w wyznaczonym miejscu.
Następnie w wyznaczonym miejscu wykonaj stanowisko do ratownictwa wysokościowego (np. do samoratowania) z wykorzystaniem liny alpinistycznej i węzła skrajny tatrzański. Na drugim końcu liny wykonaj węzeł ósemka (z możliwością wpięcia w karabinek). Zakończenie ww. czynności zgłoś do egzaminatora z wykorzystaniem radiotelefonu.
Uwaga. Zadanie wykonaj na wyznaczonym stanowisku pracy. Pamiętaj o stosowaniu środków ochrony osobistej. Ponadto wykonuj czynności zgodnie z zasadami BHP, instrukcjami obsługi sprzętu, obowiązującymi procedurami oraz zasadami postępowania właściwymi dla zawodu ze szczególnym uwzględnieniem taktyki. Wykonuj czynności sprawnie, bez przerw.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Ocenie podlegać będzie:- podanie prądu gaśniczego wody w technice „omiatanie” – rezultat 1;
- ewakuacja poszkodowanego – rezultat 2;
- umieszczenie rury betonowej na dwóch belkach – rezultat 3;
- wykonane stanowisko do ratownictwa wysokościowego – rezultat 4;
oraz przebieg- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
- przestrzeganie zasad postępowania właściwych dla zawodu/kwalifikacji z uwzględnieniem sprawność i wykonania oraz zasad organizacji łączności w sieciach radiowych UKF PSP.
Inne zadania praktyczne z zakresu kwalifikacji BPO.03 Wykonywanie działań ratowniczych mogą dotyczyć, np.:- podania rozproszonego (zwartego) prądu gaśniczego wody
- podania prądu gaśniczego piany
- wykonania cięcia elementów betonowych
- wykonania otworu (przewiert) w elemencie betonowym
- zgniecenia (przecięcia) elementu stalowego z wykorzystaniem sprzetu hydraulicznego
- wykonania cięcia elementów drewnianych
- przemieszczania elementów budowlanych (pojazdów) z użyciem poduszek powietrznych
- wykonania autoasekuracji z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa wysokościowego
- usunięcia rozlewiska substancji ropopochodnej
Część praktyczna egzaminu z kwalifikacji BPO.04 Zarządzanie działaniami ratowniczymi jest przeprowadzana według modelu D i trwa 120 minut.
Przykład zadania do części praktycznej egzaminu
W
dniu 19 czerwca 2019 r. o godzinie 17:20 Dyspozytor Stanowiska
Kierowania Komendanta Powiatowego w Legionowie przyjął zgłoszenie o
pożarze, do którego doszło w budynku stacji diagnostycznej w
miejscowości Chotomów przy ul. Srebrnej 70. Zgłoszenia dokonał
telefonicznie właściciel pan Edward Dereń. O godzinie 17:21 Dyspozytor
zadysponował do zdarzenia samochód GBA 2,5/16, GCBA 5/24 i samochód
operacyjny SOp, którym Ty jako Kierujący Działaniami Ratowniczymi
przybyłeś z kierowcą na miejsce zdarzenia. Zadysponowane pojazdy ze
strażnicy wyjechały o godz. 17:21 i po przebyciu 6 km, o godz. 17:30
przybyły na miejsce zdarzenia. O godzinie 18:50 samochody powróciły do
strażnicy.
Na podstawie danych wypełnij:
- tabelę 1 – wydane rozkazy dla zastępu nr 1 i zastępu nr 2;
- tabelę 2 - analiza zapotrzebowania na środki niezbędne do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych;
- tabelę 3 - określone wymagania techniczno-budowlane oraz przeciwpożarowe dla budynku;
- tabelę 4 – dokumentację zdarzenia w postaci informacji ze zdarzenia i potwierdzenie przekazania terenu, obiektu lub mienia objętego działaniem ratowniczym.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania 120 minutOcenie podlegać będą 4 rezultaty:- wypełniona tabela 1 ,,Wydane rozkazy dla zastępu nr 1 i zastępu nr 2";
- wypełniona tabela 2 ,,Analiza zapotrzebowania na środki niezbędne do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych";
- wypełniona tabela 3 ,,Określone wymagania techniczno-budowlane oraz przeciwpożarowe dla budynku";
- wypełniona tabela 4 ,,Informacja ze zdarzenia i potwierdzenie przekazania terenu, obiektu lub mienia objętego działaniem ratowniczym".
Inne zadania praktyczne z zakresu kwalifikacji BPO.04. Zarządzanie działaniami ratowniczymi mogą dotyczyć, np.:- kierowania działaniami ratowniczymi podczas zwalczania pożarów i innych klęsk żywiołowych;
- kierowania działaniami ratowniczymi podczas ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologiczngo i medycznego;