⇑Egzamin zawodowy
Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.
• Część pisemna trwa 60 minut i odbywa się w formie testu na komputerze. Test składa się z 40 pytań, z których każde ma cztery odpowiedzi do wyboru, ale tylko jedna jest poprawna. Za część pisemną można zdobyć maksymalnie 40 punktów.
• Część praktyczna egzaminu polega na realizacji zadania, które może dotyczyć produktu, usługi lub przygotowania dokumentacji. Egzamin trwa od 120 do 240 minut, zależnie od specyfiki zadania (może to być 120, 150, 180, 210 lub 240 minut). Uczestnicy rozwiązują zadanie umieszczone w arkuszu egzaminacyjnym na specjalnie przygotowanym stanowisku. Ponadto mają dodatkowe 10 minut na zapoznanie się z treścią zadania oraz stanowiskiem, co nie jest wliczane w czas trwania egzaminu.
Modele w praktycznej części egzaminu zawodowego:
- w: wyrób lub usługa,
- wk: wyrób lub usługa z użyciem komputera,
- dk: dokumentacja na komputerze,
- d: dokumentacja bez komputera.
Więcej informacji o egzaminie:
⇑ Przykład zadania w części praktycznej
Firma produkująca akcesoria elektryczne zleciła wykonanie zdjęć oraz przygotowanie wizualizacji gniazda elektrycznego do karty katalogowej.
Przygotowana wizualizacja powinna ukazywać cechy charakterystyczne gniazda elektrycznego, jego bryłę, powierzchnię, kolor oraz elementy budowy wewnętrznej, zgodnie z Ilustracją 1.
Przed przystąpieniem do wykonania zdjęć wypełnij Formularz – Oświetlenie i parametry rejestracji zdjęć.
Wykonaj dwa ujęcia gniazda elektrycznego (z zewnątrz „góra”, wewnątrz „dół” jak na wzorze wizualizacji) na jasnym tle. Użyj neutralnego wzornika tonalnego, zastosuj oświetlenie i kompozycję odpowiednią dla zdjęć katalogowych. Zachowaj zgodną perspektywę i ekspozycję, pomiędzy zdjęciami dolnej i górnej części gniazda elektrycznego.
Na pulpicie komputera utwórz folder o nazwie PESEL (PESEL to Twój numer PESEL). Do folderu zapisz wykonane zdjęcia gniazda elektrycznego, które wybierzesz do dalszej obróbki graficznej. Nadaj im nazwy: PESEL_gniazdo_Dół, PESEL_gniazdo_Góra. Pracuj na kopiach plików.
Wybrane zdjęcia poddaj obróbce graficznej, obejmującej korekcję tonalną i barwną za pomocą warstw dopasowania oraz wykonaj wizualizację wewnętrznej budowy gniazda elektrycznego. Wizualizację uzupełnij dodając cień i umieść na tle wypełnionym od lewej kolorem RGB (230, 230, 230), górną część wypełnij kolorem RGB (80, 80, 80), a dolną wypełnij gradientem o rozpiętości tonów od wartości RGB (80, 80, 80) do wartości RGB (230, 230, 230).
Do gotowej wizualizacji gniazda elektrycznego dodaj ramkę o grubości 15 pikseli oraz nr PESEL fontem Georgia 30 pkt w kolorze RGB (200, 150, 40).
Uzyskane pliki wynikające z wymagań technicznych zlecenia i kolejnych etapów obróbki graficznej PESEL_Korekcja_Wizualizacja, PESEL_wydruk_18x24, PESEL_wydruk_75x100 zapisz w tym samym folderze o nazwie PESEL.
Wykonaj wydruk wizualizacji gniazda elektrycznego o formacie 18 x 24 cm na papierze formatu A4 z pliku PESEL_wydruk_18x24
Zakres i wymagania techniczne zlecenia
1.Pliki PESEL_gniazdo_Dół, PESEL_gniazdo_Góra to pliki zarejestrowane aparatem fotograficznym w formacie JPEG zustawieniami potrzebnymi do uzyskania najlepszej jakości, nie edytowane w programie graficznym.
2.Plik PESEL_Korekcja_Wizualizacja to plik zapisany w formacie PSD zawierający: warstwy dopasowania z wykonaną korekcjątonalną i barwną obrazu, warstwy z wizualizacją gniazda elektrycznego, warstwę tła, tekstową oraz ramkę.
3.Pliki do wydruku: PESEL_wydruk_18x24 z wizualizacją gniazda elektrycznego w formacie 18 x 24 cm iPESEL_wydruk_75x100 z wizualizacją gniazda elektrycznego w formacie 75 x 100 cm, zapisane w formacie JPEGw rozdzielczości 300 ppi pod wydruk w przestrzeni AdobeRGB.
4.Wydruk w jakości fotograficznej na papierze formatu A4 z pliku PESEL_wydruk_18x24.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
Ocenie podlegać będzie 5 rezultatów:
- Formularz – Oświetlenie i parametry rejestracji zdjęć.
- Pliki ze zdjęciami: PESEL_gniazdo_Dół i PESEL_gniazdo_Góra
- Plik z wykonaną wizualizacją: PESEL_Korekcja_Wizualizacja
- Pliki do wydruku: PESEL_wydruk_18x24 i PESEL_wydruk_75x100
- Wydruk z pliku PESEL_wydruk_18x24 w formacie A4. 21
Inne zadania praktyczne z zakresu kwalifikacji AUD.02 Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu mogą dotyczyć, np.:
- wykonywania zdjęć katalogowych
- wykonywania zdjęć reklamowych
- wykonywania zdjęć portretowych
- wykonywania zdjęć identyfikacyjnych
- wykonywania kolaży i fotomontaży
- obróbki cyfrowej fotografii
- retuszu zdjęć
- tworzenia archiwum fotograficznego
- wydruku i przygotowania fotografii do ekspozycji